دانلود سریال وایکینگ ها: والهالا Vikings:Valhalla 2023 زیرنویس فارسی [فصل دوم اضافه شد]

کارگردان Niels Arden Oplev
بازیگران Frida Gustavsson ، Leo Suter ، Sam Corlett
امتیاز 7.2

در ادامه سریال «وایکینگها»، این مجموعه 100 سال پس از آن دوران را با محوریت ماجراهای لیف اریکسون، فریدیس، هارالد هاردرادا و پادشاه نورمن ویلیام فاتح روایت می کند.

لینک های دانلود

قسمت 7

وایکینگ‌ها: والهالا (Vikings: Valhalla) یک مجموعهٔ تلویزیونی در حال پخش در ژانر درام تاریخی است که توسط جب استوارت برای نتفلیکس ساخته شده و درباره تاریخ وایکینگ‌ها و نبرد استمفورد بریج در سپتامبر ۱۰۶۶ می‌باشد که حوادث صد سال بعد از مجموعهٔ وایکینگ‌ها را روایت می‌کند. این مجموعه در ۲۵ فوریه ۲۰۲۲ در نتفلیکس به نمایش درآمد. فصل دوم سریال نیز قرار است در ۱۲ ژانویه ۲۰۲۳ به نمایش درآید. این سریال آغازی بر پایان عصر وایکینگ‌ها را روایت می‌کند که با کشتار سنت برایس در سال ۱۰۰۲ شروع شد.

بینندگان و طرفداران دو آتشه سریال «وایکینگ‌ها» محصول شبکه تلویزیونی «هیستوری (History)» پس از پایان این مجموعه تلویزیونی با پخش فصل ششم، هیچ‌وقت تصور نمی‌کردند نتفلیکس تصمیم به ساخت اسپین‌آفی (مجموعه تلویزیونی جانبی) با عنوان داستان وایکینگ والهالا بگیرد.

به هر حال،‌ تصمیم نتفلیکس قابل درک است. چرا که وایکینگ‌ها که از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰ پخش می‌شد، به یکی از موفق‌ترین سریال شبکه تلویزیونی هیستوری تبدیل شد. وایکینگ‌ها همچنین با توجه به اینکه اولین سریال داستانی این شبکه تلویزیونی بود، نقطه‌ عطفی نیز برای هیستوری به شمار می‌رفت.

اگرچه این مجموعه تلویزیونی درام تاریخی با حضور برخی شخصیت‌های واقعی بود، اما بخش زیادی از داستان‌های آن ساختگی بودند که عمدتا نیز از افسانه‌های «نوردیک» (کشورهای اسکاندیناوی) الهام گرفته بودند.

یکی از مشهورترین شخصیت‌های تاریخی اسکاندیناوی «لیف اریکسون» (با بازی سام کورلت) است که بر اساس افسانه‌های نوردیک، او نخستین اروپایی است که بر خاک آمریکای شمالی قدم گذاشته است. در واقع، اگر تواریخ شفاهی نوردیک صحیح باشند،‌ اریکسون بیش از پنج سده پیش از سفر کریستف کلمب به همراه همراهانش به سرزمین «واینلند» (نیوفاوندلند، کانادا) سفر کرده بود.

یکی دیگر از شخصیت‌های اسطوره‌ای که در داستان وایکینگ والهالا به زندگی او پرداخته می‌شود، «فریدیس اریکسدوتر» (با بازی فردیا گوستافسون)، خواهر لیف اریکسون است. گفته می‌شود، «فریدیس» یکی از همراهان برادرش «لیف» در آن سفر تاریخی به واینلند بوده است. هر چند خصوصیات بدی نیز به این چهره تاریخی نسبت داده می‌شود، اما فریدیس را همواره زنی قدرتمند و با ابهت دانسته‌اند که رویارویی با او لرزه بر اندام‌ها می‌انداخت.

«هرالد هاردرادا» (با بازی لئو ساتر) چهره تاریخ دیگری است که زندگی او در داستان وایکینگ والهالا دستمایه قرار گرفته است. هرالد که حدود ۴۵ سال پس از لیف اریکسون متولد شد، آخرین پادشاه بزرگ وایکینگ‌ نیز قلمداد می‌شود. او پیش از اینکه در حمله به انگلستان از پای در آید، بارها سعی کرده بود نروژ و دانمارک را نیز تصرف کند.

جانشین او ویلیام فاتح، پادشاه نورمن است که اگرچه از وایکینگ‌ها به حساب نمی‌آید، اما با توجه به اینکه تنها نواده‌ی «رولو» بود، مدعی این بود که از خاندان وایکینگی است. ویلیام پس از شکست «هرالد هاردرادا»، انگلستان را به تصرف خود در آورد و پادشاه شد.

سریال داستان وایکینگ والهالا عمدتا نقدهای مثبتی را از منتقدان دریافت کرده است. «راتن تومیتوز» بر اساس ۲۲ نقد و بررسی منتقدان خود به «داستان وایکینگ والهالا» امتیاز ۹۱ از ۱۰۰ داد. در چکیده نقدهای این وب‌سایت گردآوری دیدگاه آمده است: «داستان وایکینگ والهالا با داستان‌سرایی ماجراجویانه و سرراست خود به خصوص فتوحات «لیف اریکسون» را فوق‌العاده مهیج و جذاب به تصویر می‌کشد.»

«متاکریتیک»، دیگر وب‌سایت گردآوری دیدگاه نیز بر اساس ۱۳ نقد و بررسی منتقدان خود به داستان وایکینگ والهالا امتیاز ۷۰ از ۱۰۰ داد که به معنای «نقدهای عموما خوب» است.

«کارولین فریمک»، منتقد «ورایتی» در نقد مثبتی که از سریال تاریخی نتفلیکس داشت ضمن بر شمردن نقاط قوت داستان وایکینگ والهالا عنوان کرد: «والهالا چنان جاه‌طلبی و درک بالایی از شخصیت‌ها و دوره‌ی زمانی آن‌ها دارد که کاملا غرق شدن در دنیای خیالی سریال را برای بینندگانش توجیه‌پذیر می‌کند. در این بین اصلا مهم نیست پیش از آن اینکه غرق داستان‌های سریال شوید اطلاعات‌تان در مورد [شخصیت‌های تاریخی آن] چقدر بوده است.»

محتوا بازبینی شده و مناسب تماشا با خانواده می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *